אל תביטי לאחור / גרג הורביץ

Don’t Look Back / Gregg Hurwitz, 2014

ז’אנר: מתח
464 עמודים | הוצאה: דני ספרים הוצאה לאור | תרגום: דפנה לוי | עריכת התרגום: חגי ברקת | שנת הוצאה בארץ 2022

אני מאמינה שלכולנו יש רשימת יעדים לבקר בהם אשר בראשה ישנו היעד האולטימטיבי. עבור איב הארדווי, זה טיול בג’ונגלים של אואחקה שבמקסיקו. לי זה נשמע מושלם! מדינה יפה, נופים מדהימים וטבע שיד אדם טרם הרסה, אינכם מסכימים?

איב היא אמא לילד קטן המתמודדת עם בגידתו של בן זוגה והחלטתו לעזוב אותה ואת בנו ולחיות עם אהובתו החדשה. היא דחתה את הנסיעה הזו פעם אחר פעם כי תמיד היה משהו חשוב יותר. פעם זו העבודה, פעם הבית, פעם הילד, עד שנגמרו התירוצים. הגיע הזמן לצאת לחופשה הזו בתקווה שבמרחבי הג’ונגל, היא תתאפס על עצמה, תמלא מצברים ותחזור הביתה אישה מחוזקת.

באחד הטיולים היא סוטה מהמסלול ואז נתקלת בבקתה מבודדת ולא רק זה, אלא שהיא רואה גבר מפחיד למראה שמזרה בה אימה. מפוחדת, היא מחליטה לסגת לאט ולחבור לקבוצה שלה בחזרה. בדרך, היא נתקלת במצלמה עם שם “תרזה המילטון” מסומן עליה. אין זמן להעיף מבט ולחפש את אותה תרזה, אז היא אצה בחזרה לקבוצה.

בעלת המצלמה לא מניחה למחשבותיה של איב וכשהיא מנסה לברר, נאמר לה שתרזה הייתה מטיילת משוגעת שברחה חזרה למקסיקו סיטי. התשובה לא מספקת אותה ותחקיר נוסף חושף בפניה מידע אחר לחלוטין.

תשאול לגבי האיש המפחיד נפטר באגביות שהוא בלתי מזיק ושהוא חי בשלום בסביבה. זה לא עובר לאיב בגרון ואז היא והקבוצה מוצאים את עצמם מול סדרה של אירועים מטלטלים המעמידים את כולם בסכנת חיים. כדי לשרוד, עליהם להתלכד ולהתנהל כיחידה אחת מגובשת. האומנם?

מה עלה בגורלה של תרזה המילטון?
מיהו אותו איש מפחיד מהג’ונגל ומדוע הוא מסתתר שם?
האם ברשות מישהו מהמקומיים קיים מידע שיכול לשפוך אור על הפרשה?
האם הקבוצה תצליח להישאר מאוחדת?
מה יקרה כשרצונות שונים מתנגשים?
האם יצאו מהג’ונגל בשלום?

הסיפור מובא בגוף שלישי והעלילה מתפרסת על פני חמישה ימים בהם הקבוצה “שוהה” בג’ונגל. מודה, לקח לי זמן להרגיש שהעלילה מתניעה ועוטה גוונים אפורים וכהים של מתח. המחצית הראשונה של הספר הרגישה לי כמו ספר פרוזה עם הרבה מידע, בחלקו מיותר, ותיאורים שלא כל כך תרמו לבנית המתח והציפייה אך מרגע שהדברים התחילו להתדרדר, העלילה תפסה תאוצה ורמת הדריכות שלי גברה מפרק לפרק. זה לחלוטין הפך להיות “סרט” אקשן שקראתי בנשימה עצורה.

דמותה של איב בהתחלה הייתה אנמית בעיני, אולם כשהעניינים הסתבכו והיה צורך במנהיג, במישהו שיודע שאם לא יקח על עצמו את האחריות ולהוביל, כולם יהיו בצרה, איב שינסה מותניים ומתוכה פרצה הלביאה שהסתתרה בפנים.

אהבתי את הדמויות שהורביץ בנה לנו החל מדמויות שקטות וכלה בדמויות נרגניות ודומיננטיות. המארג המגוון הזה שנאלץ להילחם יחדיו על חייו, היה מדהים ומעורר השראה. היצרים הבסיסיים בהישרדות לצד האופי האנושי החומל, המוכנות להסתכן בשביל האחר והצורך לחזק את חברי הקבוצה נפשית ולדרבן אותם, היה מדהים בעיניי.

הייתה בספר גם אנקדוטה פוליטית שכל אחד מאיתנו יכול להזדהות איתה בכלל, והאמריקאים בפרט. כמו כן, דמותה של איב הייתה בגדר מראה לאנשים המתקיימים במקום לחיות, אנשים שחשוב להם לשדר לעולם תמונות של מושלמות שאינה קיימת רק כדי להראות שאצלם הכל בסדר. איב, האישה הנבגדת, האמא היחידנית והאישה העובדת, במעבי הג’ונגל, מוצאת את עצמה.

זהו ספר שונה מאוד מספריו הקודמים של הורביץ שתורגמו ועם זאת, לא פחות טוב מהם. העלילה מעידה על יצירתיות ויכולת לצאת מהתבנית המוכרת המייחדת את כתיבתו של הורביץ, וזה דבר הראוי לציון ולהערכה. לדעתי, העלילה הזו תהיה שובר קופות רציני אם תעובד לסרט.

אתם לא צריכים ללכת לאיבוד בג’ונגל כדי למצוא את עצמכם. אושר בעיניי טמון בדברים הקטנים הנמצאים בהישג יד.

קריאה מהנה.

מוזמנים לעקוב אחר סקירותיי:
Aya’s Reviews – הסקירות של איה

איה

הסקירות של איה, הבלוג של: איה איברהים

בבלוג זה אעלה את סקירותיי לספרים אותם קוראת, ואולי עם הזמן, אפילו אעלה דברים שאני כותבת.Welcome to Aya's Book Reviews!This is where I'll be sharing my book reviews with you guys and hopefully, one day I'll be uploading pieces I've written as well.

סיפורים נוספים של איה איברהים

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו במייל

אהבו אותנו בפייסבוק

הרשמו לקבלת הניוזלטר שלנו

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו וקבלו אהבת חינם למייל שלכם

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

מדברים אהבה שוטף

סיפורים חמים

סיפורים מומלצים

ליצירת קשר

ליצירת קשר