החיים הסודיים של הסופרים / גיום מוסו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב email
שתפו במייל

ז’אנר: מותחן פשע, תעלומה
204 עמודים | הוצאה: כנרת זמורה דביר | תרגום: שי סנדיק | עורכת התרגום: יעל ינאי | שנת הוצאה בארץ 2021

גילוי נאות: ברגע שמושק ספר חדש של גיום מוסו, אני עוזבת ה-כ-ו-ל! וקוראת אותו.

אני חושבת שפסגת שאיפותיו של כל סופר היא לגעת בכמה שיותר קוראים, שאנשים בקצות תבל המרוחקות ממקום מגוריו, יחזיקו עותק מספרו בין ידיהם, שיתפעלו ממנו, שיתאהבו בכתיבתו ושיחכו בכיליון עיניים לספרו הבא. אהבה זו היא המפתח לפרסום ולאלמותיות עבור המחוננים שבסופרים.

נתן פולס הגשים את החלום. הוא כתב שלושה רומנים שהעניקו לו מעמד על וזיכו אותו בפרס פוליצר הנחשק. אך באופן מפתיע בשנת 1999, נתן הכריז על פרישתו מכתיבה למגינת ליבם של אוהדיו. הוא סירב להתראיין, סירב לתת נימוקים או הצדקות, עבר לגור באי פראי בשם בומון והותיר אחריו מסתורין רב ולבבות שבורים.

כעבור עשרים שנה, נתן פולס עדיין מסרב להתראיין ועדיין מתנזר מכתיבה וספריו הקודמים? הצלחתם נוסקת בהתמדה. עד שיום אחד, עיתונאית שוויצרית בשם מתילד מגיעה לאי בומון במטרה אחת ויחידה: לחשוף את הסוד העומד מאחורי פרישתו של נתן פולס.

ואז מתגלה גופתה של אישה על החוף.

מדוע פרש נתן פולס מעולם הכתיבה?
מה גרם לו לגזור על עצמו ניתוק מהעולם והתבצרות באי בעל אופי ייחודי?
מהי באמת האג’נדה של מתילד?
האם תצליח לחלץ מפולס את סודו?
גופתה של מי מתגלה על החוף?
כיצד היא קשורה לסודותיו של נתן פולס?

הסיפור מובא בגוף שלישי ובפרקים הנפתחים בציטוטים נפלאים, באופן נאמן לסגנונו הייחודי של מוסו. הכתיבה קולחת וזורמת. ההתחלה התקדמה בעצלתיים וללא התרחשויות מרעישות מדי וברגע שאירעה התרחשות שהניעה את העלילה, הרמתי גבה כי היא נראתה לי מופרכת מדי ובלתי אמינה. המשכתי לקרוא והסיפור נדמה שעלה על קו צפוי של אירועים, אך מוסו הוא אמן ולא בכדי! התפניות והתגליות ששזר לאורך חשיפת הרבדים וקילוף השכבות של העבר, היו יפות, מסקרנות וצובטות בלב.

מוסו רקם עלילה השוזרת סיפור אהבה עצומה עם נגיעות היסטוריות שהעניקו נופך עמוק יותר להתהוות האירועים, דבר שהעצים את החיבור לדמויות ולמה שעבר עליהן.

זהו סיפור מתעתע על אדם אחד, אהבה אחת והרבה, אובדן עצום וצורך עז בנקמה ובסגירת מעגל. כל זאת תחת מעטה של התנצחות ספרותי ועימות בין אמת לבדיה, בין זיכרון להתרחשות ובין אמירה לראייה. זהו סיפור המציג את המתח בין הצורך בנקמה לבין בחירת הדרך המתאימה להוצאתה לפועל. זהו סיפור על אחיזת עיניים, חיים בשקר ואמת אחת מטלטלת שתמוטט את הבסיס האיתן עליו אדם בונה את ישותו, מהותו וקיומו.

כשהגעתי לסוף הספר וקראתי את דבר המחבר בפרק “אמת לעומת דמיון?” נדהמתי לגלות שמה שנדמה לי כבלתי אמין, מבוסס על סיפור אמיתי. עובדה זו גרמה לי להשתאות. גיום מוסו היתל בי, גרם לי לפקפק בעובדות הסיפור ולבסוף עטף אותי בשמיכה של נחת נוכח עיגונן באמת. אל תפסחו על הפרק הזה בשום צורה!

עברו עליי כמה שבועות קשים וכתוצאה מכך, לא יכולתי אפילו לקרוא, ואז הגיע מוסו. הוא הצליח בסיפור השונה הזה לחלץ אותי מהעדר קריאה והפיח בי את חדוותה בשנית. נהניתי מאוד וממליצה בחום.

מוזמנים לעקוב אחר סקירותיי:
Aya’s Reviews – הסקירות של איה

איה

הסקירות של איה, הבלוג של: איה איברהים

בבלוג זה אעלה את סקירותיי לספרים אותם קוראת, ואולי עם הזמן, אפילו אעלה דברים שאני כותבת.Welcome to Aya's Book Reviews!This is where I'll be sharing my book reviews with you guys and hopefully, one day I'll be uploading pieces I've written as well.

סיפורים נוספים של איה איברהים

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב email
שתפו במייל

תוייג בתור:

אהבו אותנו בפייסבוק

הרשם/י לקבלת הניוזלטר שלנו

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו וקבלו אהבת חינם למייל שלכם

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

מדברים אהבה שוטף

סיפורים חמים

סיפורים מומלצים

ליצירת קשר

ליצירת קשר