המלצות קריאה ליום הזיכרון לשואה ולגבורה

היום חל יום הזיכרון לשואה ולגבורה. כולנו נרכין ראש, תחלוף בגופנו צמרמורת נוכח אכזריותו של המין האנושי, נוכח כוחה העצום וההרסני של שנאת האחר, שנאת השונה וחוסר קבלתם רק בשל היותם שונים.

מדי שנה, בעודי עומדת דומייה בצפירה, חולפות במוחי תמונות מהזוועות של אז וכן תמונות מהזוועות של ימינו. שנאה עודנה מבעבעת בלבבותיהם של חלק, ואין עצוב מזה. אני מצרה על כך.

זהו יום בו רצוי לעשות חשבון נפש, לבחון את מעשינו, להביט פנימה ולהציב בפנינו מראה ולחשוב, פשוט לחשוב איך באפשרותנו להיות טובים יותר.

חיברתי עבורכם רשימת קריאה מומלצת ליום הזה, מאלו שקראתי:

✡ ‘המקעקע מאושוויץ’ מאת הת’ר מוריס

לאלי, צעיר יהודי סלובקי, מקבל את תפקיד המקעקע במחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו. הוא לא בטוח שתפקיד זה יציל את חייו, או שהוא תואם את ערכיו, אך יצר ההישרדות גובר. הוא מנסה לעזור לאחיו היהודים בכל דרך אפשרית, בין בגניבת תכשיטים או הברחת מזון כדי שגם הם יוכלו לשרוד. באמצע הזוועה, הוא מתאהב ממבט ראשון בגיטה.

הסיפור מבוסס על סיפורו האמיתי של לאלי סוקולוב, ניצול שואה.

✡ ‘בנות הלילך’ מאת מרתה הול קלי

זהו סיפורן של שלוש נשים אמיצות בתקופה האיומה בהיסטוריית המין האנושי.

קרלויין היא אשת חברה ניו יורקית העובדת בקנוסוליה הצרפתית ומנסה להקל על חיי האזרחים הצרפתים המגיעים לארה”ב, ושולחת מארזים שישמשו את אלו שעודם בצרפת. בלב המהומות היא מתאהבת .

קאשה היא צעירה פולניה המצטרפת למחתרת הפולנית, נעצרת יחד עם אמה ואחותה ונשלחת למחנה אשר בו הזוועות לא יודעות גבול.

הרטה היא רופאה גרמנייה הנחושה לשרת את הרייך, אך אינה יודעת לאן בדיוק היא נכנסת ואיזה תפקיד היא תשחק בלב התועבות מעשה ידם של הנאצים במחנות.

שלוש נשים, שלושה סיפורים ומציאות אחת השוזרת את כולם אלה באלה.

✡ ‘גברת בירד היקרה’ מאת א”ג פירס

אמלין לין חולמת להיות כתבת מלחמה, אך מוצאת את עצמה עובדת כקלדנית במגזין הנשים “ידיד האישה,” המנסה להוות נחמה ולספק מענה לנשים שנותרו בעורף בעוד בעליהן בחזית.

זהו סיפור מרגש על הצד שפחות קיבלנו אליו הצצה בתקופת מלחמת העולם השניה. כאן אנו רואים מה עבר על הנשים בבית, מה היה מצופה מהן וכיצד התמודדו.

סיפור נפלא על אמפתיה, על חברות ועל טוב לב בזמנים שבהם רגש חיובי עלול להיות מסוכן.

✡ ‘המתיקות שבשכחה’ מאת קריסטין הרמל

הופ ירשה את מאפיית “כוכב הצפון” העוברת מאם לבת במשך שלושה דורות. אהבתה של הופ למאפייה, לעבודה בה וכל מה שהיא מסמלת, מכבידים עליה ברגע שהיא מתגרשת, נאלצת להתמודד עם בתה הקשה והטיפול בסבתה האהובה הסובלת מאלצהיימר.

כאשר רוז, סבתה הדמנטית של הופ, מתחילה לגולל את סיפור חייה בפני הופ ומגלה לה את סודה, הופ מוצאת את עצמה בפריז כדי להתחקות אחר ההיסטוריה שלה ואולי על הדרך, למצוא את עצמה.

✡ ‘מילים שנוגעות’ מאת שרי ג’יי ריאן

אמיליה הגוססת מבקשת מנכדתה אמה, להביא לה את יומנה המוסתר מתחת למיטתה. היא מבקשת ממנה להקריא לה את סיפרה שלה, כדי לשתף אותה בסוד אותו שמרה שנים לעצמה.

אמה לומדת דרך סיפור אהבתה של סבתא שלה בתקופת מלחמת העולם השניה, על חשיבותן של סובלנות וקבלת האחר.

הסיפור עוסק גם בקבלת החלטות וחשיבותן וכן, בין כאב לאובדן, על אהבה.

מצרפת את ההקשה המרגשת של הסופרת:

“לשורדים שצלחו, ולכל הנשמות שלא זכו לסיכוי-המורשת שלכם חיה דרך כל מי שממשיך להילחם על שלום, על חופש ועל אהבה.”

✡ טרילוגיית ‘פרש הברונזה’ מאת פאולינה סיימונס

טרילוגיה זו בעיניי מהווה את התנ”ך של סיפורי האהבה. זהו סיפורם של טטיאנה ואלכסנדר, צעירה וחייל רוסים המתאהבים בצל ההקצבות, הרעב והפחד ממציאות המלחמה.

קצרה היריעה מלהסביר עד כמה הסיפור הזה נגע בי וריגש אותי. זהו סיפור על אהבה, על אומץ, על גבורה, על תקווה לחיים חדשים ושיקום למרות פצעי המלחמה האיומים.

???? נזכור ולא נשכח ????

מוזמנים לעקוב אחר סקירותיי:
Aya’s Reviews – הסקירות של איה

איה

הסקירות של איה, הבלוג של: איה איברהים

בבלוג זה אעלה את סקירותיי לספרים אותם קוראת, ואולי עם הזמן, אפילו אעלה דברים שאני כותבת.Welcome to Aya's Book Reviews!This is where I'll be sharing my book reviews with you guys and hopefully, one day I'll be uploading pieces I've written as well.

סיפורים נוספים של איה איברהים

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו במייל

תוייג בתור:

אהבו אותנו בפייסבוק

הרשמו לקבלת הניוזלטר שלנו

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו וקבלו אהבת חינם למייל שלכם

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

מדברים אהבה שוטף

סיפורים חמים

סיפורים מומלצים

ליצירת קשר

ליצירת קשר