הנזיר היהודי / אילן שיינפלד

ז’אנר: רומן היסטורי, פרוזה מקור
460 עמודים | הוצאה: כנרת זמורה דביר | עורכת הספר: נועה מנהיים | שנת הוצאה בארץ 2021

“רצונו של סופר הוא שסיפורו יכבוש את לב קוראו, יאחז בו ויטלטלו מקצה רגליו עד קודקודו, ורצונו של קורא הוא להילפת בזנבו של סיפור. כזה הוא גם סיפורנו. הריהו כחבל שזור מני דורות רבים, שכל דור מוסיף בו את סיביו.”

כשזו הפסקה הראשונה בספר, היה לי ברור שצפויה לי חוויה מיוחדת במינה, וכך היה.

זהו סיפורו של פרציסקוס מלדונדו דה סילבה, בן זקוניו של דיאגו, רופא יהודי החי חיים כפולים. למראית עין, דיאגו חי כנוצרי, התחתן עם בת למשפחה נוצרית ובסתר, קיים את מצוות היהדות.

בהיותו בן שמונה בלבד, פרנציסקוס שומע מאביו על אמת היותם יהודים. דיאגו מספר לו שהיהדות היא דת האמת ושעליו, פרנציסקוס, מוטלת החובה להמשיך את המסורת. המום מהגילוי, עולמו קורס עליו, כל המוכר לו נראה לו זר לפתע וכעס מבעבע בליבו. אפילו את הנחמה ששאב מתפילותיו ומביקוריו בכנסייה, נגזלו ממנו.

האינקוויזיציה נושפת בעורפם של היהודים ועד מהרה, חייהם מתהפכים על פיהם. שיינפלד מביא לנו את סיפרה של האינקוויזיציה הספרדית בלימה,
צ’ילה הפעם ובכך חידש לי. חשבתי שמעלליה האכזריים והנוראיים של האינקוויזיציה היו מוגבלים לאירופה, לספרד ופורטוגל בפרט.

לימים, פרנציסקוס מחליט ללכת בדרכו של אביו. הוא נהיה רופא, מתחתן עם נוצריה, מקים משפחה אך בד בבד ובחדרי חדרים, הוא שוקד על לימוד התורה והשפה העברית. עד שגם אליו זרועה הארוכה של האינקוויזיציה מגיעה.

פרנציסקוס מובא בפני דון מניוזקה, אב בית הדין בטריבונל של הכס הגדול. דון מניוזקה נשבה בקסמו של הצעיר המרשים העומד בפניו ללא מורא. הוא מזהה את חוכמתו בברק המנצנץ בעיניו. פרנציסקוס מבקש לספר את סיפורו לדון מניוזקה כדי שהלה יבין את הרקע שלו, את קורות חייו ואיך הגיע לעמוד בפניו בטריבונל בהאשמות המיוחסות לו. דון מניוזקה נעתר ומכאן מתחיל מסע ארוך שנים של דיונים.

מה באותו סיפור אשר מבקש פרנציסקוס לספר, אשר יכול לשמש לו כקרש הצלה?
האם דון מניוזקה ירכך את עמדתו בקשר ליהדותו של פרנציסקוס?
אילו עוד גורמים נכנסים למשוואה?
האם יצליחו לשבור את נפשו של פרנציסקוס כשם שברו יהודים רבים לפניו?

הסיפור המטלטל, המסועף והסוחף הזה מובא בגוף שלישי. ניכרת עבודת התחקיר שנעשתה מבין שורות הספר ואשר מקבלת חותמת אישור ברשימה הבבליוגרפית המצורפת בסוף הספר.

לי, באופן אישי, יש סיפור סבוך ומורכב בכל הקשור באמונה, אך זה סיפור ליום אחר. פרנציסקוס מוצא את עצמו במקום שבו הוא חייב לקבל החלטה הרת גורל. בפניו עמדו שתי אפשרויות: להתחרט ולהתפייס עם ישו הצלוב ואז האינקוויזיציה תמחל לו ותחוס עליו, או שיבחר בצו ליבו וייאחז באמונתו ובאמת שלו. פרנציסקוס בוחר באמונתו ומחליט להילחם עד נשמת אפו האחרונה.

הדבר שהכי שאהבתי בסיפור הזה היו הדיונים התיאולוגים בין פרנציסקוסס לבין דון מניוזקה וחכמים אחרים אשר זומנו לקחת חלק בדיונים. קשה לי לתאר במילים עד כמה עומק הטיעונים שהועלו עורר בי השתאות והערצה. אני אחת שאוהבת מוחות חדים ואנשים היודעים להעביר את דעותיהם בצורה רהוטה ומשכנעת.

משחר הימים דתות ניסו לשלוט באנשים ע”י זריית פחד מפני עונש משמיים. דת היא כוח שעלול להיות הרסני אם משתמשים בו בצורה פסולה ולראייה, תקופת האינקוויזיציה המהווה כתם שחור בהיסטוריה של הנצרות. תיאורי העינויים הותירו טעם מר בפה ואני בטוחה שהמציאות עלתה על כל דמיון. עצוב ומקומם לדעת שאדם מסוגל לענות אחרים רק בשל אמונתם או דעותיהם.

ועם זאת, אין מדובר בסיפור מיסיונרי בשום דרך או צורה. היו רגעים שאמרתי לעצמי “היהודים לא יאהבו לקרוא את זה” ואז “אווו הווו הנוצרים ממש לא יאהבו את הקטע הזה” ופה טמונה עוצמתו של סיפור זה. הקורא מזדהה עם היבטים מסויימים, מתרעם על אחרים ובמקביל, בלתי נמנעת ההשקה למציאות חיינו בארצנו הקטנטונת והיפה.

כתיבתו של שיינפלד היא מהמפוארות שקראתי. התאמת המשלב הלשוני לרוח התקופה הייתה מופתית בעיניי. זו חוויה שתלווה אותי הרבה מאוד זמן. את הספר קראתי לפני יותר מחודש ורק עכשיו הצלחתי לכתוב עליו. הייו נאמנים לעצמכם, אץ אל תשכחו לכבד את האחר. אחתום בהמלצה רותחת לקרוא.

מוזמנים לעקוב אחר סקירותיי:
Aya’s Reviews – הסקירות של איה

איה

הסקירות של איה, הבלוג של: איה איברהים

בבלוג זה אעלה את סקירותיי לספרים אותם קוראת, ואולי עם הזמן, אפילו אעלה דברים שאני כותבת.Welcome to Aya's Book Reviews!This is where I'll be sharing my book reviews with you guys and hopefully, one day I'll be uploading pieces I've written as well.

סיפורים נוספים של איה איברהים

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב email
שתפו במייל

תוייג בתור:

אהבו אותנו בפייסבוק

הרשמו לקבלת הניוזלטר שלנו

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו וקבלו אהבת חינם למייל שלכם

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

מדברים אהבה שוטף

סיפורים חמים

סיפורים מומלצים

ליצירת קשר

ליצירת קשר