חברבורות

היהפוך נמר חברבורותיו? ירמיהו הנביא צדק. אנשים לא משתנים, אבל המשך המשפט לא פחות חשוב, גם אם לא תמיד מצליח בפועל, “גם אתם תוכלו להיטיב למדי הרע”, במילים אחרות אפשר לנסות להשתפר ועדיין….

כל אחד מאתנו נולד עם החברבורות שלו, הכתמים שלו והוא מוסיף עליהם כמה כתמים חדשים במהלך הזמן שתואמים את הישנים ומתחברים לקיימים. בקיצור, אנשים לא ממש משתנים, גם אם הם עוברים תהליכים שונים במהלך חייהם. הסיבה היא שיש שם חברבורות בסיסיות וראשוניות, תקראו להם אופי, אישיות ואפילו גנטיקה.

זה לא אומר שצריך לומר נואש על אנשים, אבל זה כן אומר שאל תנסו לחשוב שזה לגיטימי לשנות אנשים או לצפות שיתיישרו למענכם.

יש בסיס ועליו אפשר להוסיף שכבות של התנהגויות נרכשות, הרגלים חדשים ולמידה, אבל הבסיס, בין אם סבבה או פחות סבבה הוא שם והוא תמיד ירים ראשו המכוער או היפה אל מול סיטואציות קיצוניות בעיקר.

אני שומעת למשל נשים “בהלם” מהגבר הזה שהם התגרשו ממנו שפתאום שכח שיש לו ילדים ומתנהג באדישות ובאנוכיות. אם תגרדו מהן את האמת, הן לא אמורות להיות מופתעות כל כך ועובדה שגם להן זה הפריע בשלב מסוים והחליטו להרחיק אותו מחייהן.

גם אלה שמחליטים להיות מישהו אחר במקום חדש, יכולים לסגל לעצמם תרבות מקומית ואפילו לדבר במבטא מושלם של מקומיים, אבל לא תוכלו להוציא מהם את מי שהם היו רוב חייהם ואת הסביבה בה התחנכו. באירוע הקיצוני הראשון הם יחזרו לאינסטינקטים הבסיסיים שלהם בדיוק כמו חיה טורפת שלא יכולה להפוך להיות צמחונית או שוחרת שלום.

תבינו, אופי זה דבר שמוטבע בנו כמו חברבורות וכדאי שנכיר בכל חברבורה וחברבורה, נלמד אותה, נחיה אותה, נאמץ אותה ואפילו נחמול על הפחות יפות שלנו. לא פחות מכך, אל לנו להרשות לאחרים לנסות להוריד חלק מהם או להוסיף פסים שלא קשורות אליהן.

מי מאתנו לא ניסה להשתנות או לשנות בנו משהו? והכוונה לא למשהו חיצוני, כי בוא נודה באמת – מושלמים אנחנו לא ובעצם מי כן?!  אלא שבסוף איכשהו תמיד זה מתפוצץ לנו בפרצוף ואנחנו חוזרים לבייסיק  כי זה פשוט מי שאנחנו ואיך אומרת הפרסומת הכה פשוטה וחכמה של “טבע נאות” “את הכי יפה כשנוח לך“.

אז כן, נוח לי בתוך העור שלי הטבעי וגם מיליון שכבות מייק אפ, דיבור אחר, סביבה אחרת או רצון להשתנות ברגע כזה או אחר לא יוכלו להסתיר את מי שאני באמת, לטוב וגם לרע.

ברור שעידן המודרניזציה הביא הכלאות שנראות טוב על הנייר, אבל גם ידוע שחלקן מפתחות בעיות והסיבה לכך היא שזה פשוט נגד הטבע.

אנשים שתזהו אצלם “שעברו שינוי” פשוט סיגלו לעצמם התנהגות חדשה מסיבה אחת פשוטה – כדי לרצות מישהו. זה לא דבר רע לנסות להשתפר כדי לרצות אהוב או מעסיק, אבל חשוב להבין את המגבלות של זה ולהבין שבכל רגע נתון החברבורות יכולות לצוץ שוב ולהכריע גם את “השינוי” הגדול ביותר.

אז תעשו טובה ושכל אחד יישאר מי שהוא וכפי שהוא. מי שיאהב אתכם כמו שאתם, תהיו שלו ואיתו ומי שלא, זבש”ו.

 

hadarcg012-net-il

אין חוקים לאהבה, הבלוג של: הדר גבעתי

כתיבה פרצה אצלי יום אחד כתשוקה והחליטה להישאר בנפשי לעולם.כותבת בלי הפסקה ובעיקר בלילות, בשקט. משתדלת להפתיע, לא מחפשת לרצות את הקוראים עם הברור והמוכר. לשיגעון שלי אין מרפא.

סיפורים נוספים של הדר גבעתי

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו במייל

תוייג בתור:

אהבו אותנו בפייסבוק

הרשמו לקבלת הניוזלטר שלנו

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו וקבלו אהבת חינם למייל שלכם

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

מדברים אהבה שוטף

סיפורים חמים

סיפורים מומלצים

ליצירת קשר

ליצירת קשר