ספר השמות האבודים / קריסטין הרמל

The Book of Lost Names / Kristin Harmel, 2020

ז’אנר: רומן היסטורי, פרוזה תרגום
373 עמודים | הוצאה: הכורסא הוצאה לאור | תרגום: ניצה פלד | עריכת התרגום: נעה סמלסון | שנת הוצאה בארץ 2022

תמיד אמרתי ותמיד אומר שאני אוהבת רומנים היסטוריים בכלל וכאלה העוסקים במלחמת העולם השניה בפרט. תמיד אחפש את ההיבט החדש שכל סופר יבחר לשפוך עליו אור ותמיד מותירים אותי מתפעלת ומשתאה. חשוב לקרוא כי אסור לזכור ואם בזיכרון עסקינן, שמו של ספר זה מתחבר בדיוק לנקודה הזו.

הסיפור מתחיל בפלורידה כאשר אווה טראוב אברמס, ספרנית בגיל הפרישה לגמלאות, רואה תמונה בעיתון של ספר אותו איבדה לפני יותר מ- 65, “ספר השמות האבודים.” הספר הזה כה יקר לליבה שרק מלראות תמונתו, זיכרונות העבר שמעולם לא הרפו ממנה, צפים בבהירות ובעוצמות רבות יותר.

את הספר הזה היא חייבת להחזיר לחזקתה ולכן, היא סוגרת טיסה לגרמניה בדיוק לשם מטרה זו.

סיפורה של אווה מתחיל בפריז בשנת 1942. כאשר אביה נעצר ע”י הנאצים, היא מכריחה את אמא שלה לברוח מהעיר כדי שיוכלו לחפש את אביה מאוחר יותר. בלב כבד ובחוסר רצון, האמא מסכימה.

הן מגיעות לעיירה קטנה בשם אוריניון שבה מתחילה אווה לעזור בזיוף תעודות זהות ומסמכים עבור ילדים יהודים כדי להבריח אותם מצרפת. מה שהכאיב לאווה היה העובדה שהיא מעניקה לילדים זהות חדשה ועל ידי כך, היא מוחקת את קיומם המקורי, היא עוזרת לאויב הנאצי להעלים את קיומם ואת זה היא לא רצתה.

היא מספרת לרֵמי, זייפן מסמכים איתו עבדה על הצורך שלה בשימור זהותם של הילדים כדי לאפשר להם אחרי המלחמה למצוא את הוריהם האמיתיים ואת משפחותיהם. רמי הוגה שיטה לתיעוד השמות ע”י השימוש בקוד סתרים המבוסס על סדרת פיבונאצ’י המתמטית.

ככל שהמלחמה נמשכה, היה צורך בהנפקת עוד ועוד תעודות מזויפות. הנאצים התחילו לשכלל את שיטות איתור הזיופים ובכך גבר הסיכוי לתפוס אנשים המבקשים לחיות חופשיים מפחד ומרדיפה. השכלול הזה גרר צורך בהמצאת שיטות זיוף יותר מתוחכמות ויותר מדוייקות. אווה הייתה חלוצה בתחום. בצד העבדה הסיזיפית, אהבה פרחה בין רמי לאווה.

הדבר שהכי נדיר וקשה להעניק בכלל ובעת מלחמה ופעילות מחתרתית בפרט, הוא אמון. הודות לחפרפרת בתוך המחתרת, הגרמנים התחילו לסגור על הזייפנים באוריניון וחייהם עמדו בסכנה יותר גדולה מבעבר.

מי הבוגד שהדליף לגרמנים מידע אודות הזייפנים באורניון?
מה תחליט אווה לעשות? האם תישאר לעזור במאמץ המלחמתי או שתבחר לעזוב עם אמא שלה?
האם גורל אהבתם של רמי ואווה נידון לאבדון?

הסיפור המדהים הזה מובא בגוף ראשון והעלילה נעה בין פרקים מועטים בהווה, מאי 2005 לבין סיפורה המדהים של אווה בתקופת המלחמה החל משנת 1942. בכישרון רב טווה לנו הרמל עלילה סוחפת, מרתקת ומותחת להפליא אודות תקופה כה חשוכה בהיסטוריה של המין האנושי. היו סצנות שבהן נעתקה נשימתי ובאחרות אפילו עמדו לי דמעות בעיניים מרוב רגש.

הרמל מציגה בפנינו את פועלם של אנשים מוכשרים, אמיצים בעלי לב רחב ששמו את טובת הכלל לפני טובתם שלם. גיבורים שסיכנו את חייהם כדי להציל את אלה של אחרים. בני אדם אשר חמלה ואהבת האחר והמולדת, גורמת להם לקחת על עצמם תפקיד מסוכן שזיכה אותם להירשם בספרי ההיסטוריה.

בצד העלילה המופלאה המבוססת בחלקה על אירועים אמיתיים הקושרים במלאכת הזייפנים, נרקם לו סיפור אהבה כאשר דת, מסורת, כבוד להורים ועננת המלחמה המרחפת מעל, מערימים קשיים בפני מימושה והגשמתה.

הדמויות פשוט מאוד מדהימות בעיניי. כל אחת ואחת מהן, כולל דמויות המשנה, היו בנויות בצורה יוצאת מן הכלל וכל אחת מהן הצליחה להעיר בי את הרגש אליו הסופרת כיוונה.

דמותה של אווה היא דמות נפלאה והראויה להערצה בעיניי. בצד האשמה שנשאה בלב ובצד התחושה שהיא מאכזבת את הוריה, הפטריוטיות שלה הניעה אותה ונתנה לה דחף עז לעזור לחלץ כמה שיותר אנשים.

זהו סיפור על פחד, על אובדן, על גיבורים שקיפחו את חייהם למען אחרים ועל אנשים טובים באמצע הדרך. זהו סיפור על חמלה ואנושיות ומעל לכל, סיפור על תקווה.

ממליצה בחום לקורא את הספר המיוחד הזה, תוך הפצרה לא לפסוח על הערות המחברת.

אחתום בציטוט מאת קרלוס רואיס סאפון האגדי, שמסכם את מהות הספר הזה בצורה נפלאה:

“כל עוד מישהו זוכר אותנו, אנחנו חיים.” – מתוך “צלה של הרוח”

מוזמנים לעקוב אחר סקירותיי:
Aya’s Reviews – הסקירות של איה

איה

הסקירות של איה, הבלוג של: איה איברהים

בבלוג זה אעלה את סקירותיי לספרים אותם קוראת, ואולי עם הזמן, אפילו אעלה דברים שאני כותבת.Welcome to Aya's Book Reviews!This is where I'll be sharing my book reviews with you guys and hopefully, one day I'll be uploading pieces I've written as well.

סיפורים נוספים של איה איברהים

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו במייל

אהבו אותנו בפייסבוק

הרשמו לקבלת הניוזלטר שלנו

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו וקבלו אהבת חינם למייל שלכם

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

מדברים אהבה שוטף

סיפורים חמים

סיפורים מומלצים

ליצירת קשר

ליצירת קשר