פורעת חוק / אנה נורת’

Outlawed / Anna North, 2021

ז’אנר: פרוזה תרגום
251 עמודים | הוצאה: ידיעות ספרים שאוהבים | תרגום: דנה טל | עורך אחראי: דב איכלונד | עורכת הספרות המתורגמת: לימור בן צבי | עורכת התרגום: רנית שחר | שנת הוצאה בארץ 2022

איידה היא בתה של מיילדת מכובדת בעיירה בה הן גרו והיא הייתה השולייה של אמה, למדה ממנה את רזי המקצוע בתקווה להפוך למיילדת בעצמה.

בגיל 17, איידה מתחתנת. שמחה ומאוהבת, היא ממתינה להילקט להיריון. הלחץ לא פסק מהרגע הראשון להביא ילד לעולם. שנה חלפה וזה לא קרה, היא חוטפת אש מכל הכיוונים. נשים עקרות נחשבו למכשפות, האשימו ותלו אותן כי הן היו מטרות קלות לטפול עליהן אשמה.

איידה נאלצת לעזוב את משפחתה ומצטרפת לכנופיית “הסדק בקיר.” שם היא נאבקת לבסס לעצמה מעמד כדי שיקבלו אותה. הכנופייה בעצם חבורה של פורעי חוק. המנהיג מכונה “הילד” ושאר החברים הן בעצם נשים שהחברה נידתה אותן.

אט אט נרקמים קשרים מיוחדים בין איידה לבין חברי הכנופייה והמטרה היא להקים מקום מקלט לכל הנשים המנודות. בשביל זה, צריך כסף. הכנופייה רוקמת תוכנית מסוכנת ושאפתנית.

מדוע “הילד” הקים את הכנופייה הזו?
מה עומד מאחורי הרצון בהקמת מקלט עבור נשים מנודות?
כיצד תשתלב איידה בכנופייה, כשאין לה כישורי גניבה ותקיפה?
מהו סיפורה של כל אחת מחברות הכנופייה?
מהו סיפורו האמיתי של “הילד”?
האם יצליחו בתוכנית שלהם?

הסיפור הגאוני והנפלא הזה מובא בגוף ראשון מפיה של איידה. העלילה סוחפת, מרגשת, כואבת ונוגעת בנושא הרגיש מכולם: פרי בטן. הסופרת הזו לא פחות ממחוננת בעיניי. היא הצליחה לבנות דמויות פשוט מאוד מיוחדות והעניקה לכל אחת סיפור רקע שונה, כואב ומרגש לא פחות מסיפורן של השאר. הסופרת קלעה את סיפורן של הדמויות הללות לכדי צמה אחת מהודקת שרגש אחד קושר אותה ושומר אותה מלהיפרם.

אנה נורת’, באמצעות קולן של איידה ושל הדמויות, מותחת ביקורת עוברת זמן ומקום, אוניברסלית ונוקבת על שיפוטיות כלפי השונה, על נידוי והתאכזרות כלפי מי שאינו “עומד בדרישות ובציפיות” החברה בה הוא חי, ביקורת חריפה על הטחת האשמות כדי להסיט את המוקד מאדם לאחרים כדי לחפש ולתלות אשמה.

הסיפור מתרחש במאה ה-19 אך בשינויים מתבקשים, אותם רגשות, אותן האשמות ואותה שיפוטיות קיימים ושרירים במציאות של היום ולכן הוא מציב בפנינו מראה המכריחה אותנו להסתכל מסביב, ולבחון היכן אנו או הסובבים אותנו, חוטאים לאחרים.

אין בפי מספיק מילים כדי לתאר את מידת ההנאה ששאבתי מקריאת סיפור מיוחד זה. ממליצה בחום ומפצירה בכם לקרוא.

לרכישה באתר ההוצאה: https://bit.ly/3G8D9LI

מוזמנים לעקוב אחר סקירותיי:
Aya’s Reviews – הסקירות של איה

איה

הסקירות של איה, הבלוג של: איה איברהים

בבלוג זה אעלה את סקירותיי לספרים אותם קוראת, ואולי עם הזמן, אפילו אעלה דברים שאני כותבת.Welcome to Aya's Book Reviews!This is where I'll be sharing my book reviews with you guys and hopefully, one day I'll be uploading pieces I've written as well.

סיפורים נוספים של איה איברהים

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב email
שתפו במייל

אהבו אותנו בפייסבוק

הרשמו לקבלת הניוזלטר שלנו

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו וקבלו אהבת חינם למייל שלכם

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

מדברים אהבה שוטף

סיפורים חמים

סיפורים מומלצים

ליצירת קשר

ליצירת קשר