פעמונים של מאי / רינה גרינולד

ז’אנר: פרוזה מקור
191 עמודים | הוצאה: שתים בית הוצאה לאור | עורכת הספר: אורנה לנדאו | שנת הוצאה בארץ 2021

עם כריכה יפהפייה כזו אשר דיוקנה של אישה מזמנים עברו מתנוסס עליה, ניחוח נוסטלגיה נידף (כן, גם ממסך הטלפון) ואופף את הקורא עוד לפני שהתחיל לקרוא בו.

הקריאה בספר זה הייתה חוויה מיוחדת במינה עבורי.

זהו סיפורה של בת המתארת לנו את התמודדותה עם אמה הדמנטית בת ה-95 במציאות הקורונה של ימינו. כל אזכור של דמנציה צובט לי בלב וישר מזכיר לי את סבתי ז”ל שסבלה מהמחלה.

האמא היא אישה אלגנטית וקפדנית. מורגש עד כמה אישיותה הייתה דומיננטית וחזקה, אך ממרומי גילה המופלג וצלילות דעתה שהפליגה ממנה בחסות הדמנציה, מקשים עליה להתנהל ביום יום ומקשים עוד יותר על בתה לחמול כפי שהיא אמורה לחמול תוך כדי דאגה לצרכי אמה.

אני יודעת ממקור ראשון עד כמה רגעי צלילות דעת הם יקרים מפז עבור האדם הדמנטי וכפליים עבור הסובבים אותו. רגעים אלו איפשרו לאם לשתף את בתה ברגעים מעברה הרחוק בפולין, בזמן מלחמת העולם השניה.

למעשה, אין לנו עלילה. יש לנו סיפור חיים של אישה אחת וסיפור חיי ביתה שתמיד נאבקה ונלחמה על קבלת אישור אמה. הילדה שרצתה לרצות ולקבל מחמאות, זו שגדלה לאישה ואמא בעצמה, עדיין תוהה מדוע אמה התנהגה כפי שהתנהגה, האם חייה היו מאושרים והאם עברה צילק אותה בצורה בלתי הפיכה או שמא יצר דמות חדשה.

הבת אוספת פיסות מחיי אמה, פיסות מתקופת המלחמה ופיסות מילדותה בבית הוריה. היא מנסה לשזור את הפיסות הללו לכדי מארג חיים שיעניק לה תמונה שלמה, עד כמה שאפשר, לגבי מי הייתה אמא שלה באמת. מדוע? כי היה חשוב לה להבין אותה כדי למצוא בליבה את הרצון למחול, להניח לביקורתיות העבר בצד ולהסתכל בעיניים יודעות דבר על האישה בת ה-95 ולהרגיש אהבה.

סיפורן של האם ובתה תפס אותי לא מוכנה, בתקופה מאוד עמוסה רגשית בחיי ואני חייבת לציין שהזדהיתי עם סיפורן מהיבטים וממקומות שונים. התהווה גודש בגרוני במהלך הקריאה.

הכתיבה טבולה ברגש טהור ומזוקק עד כדי כך שבלתי אפשרי להישאר אדישים. בעל כורחי מצאתי את עצמי מרותקת לנושאים העולים מבין השורות. החל מחיי זוגיות, לחיי משפחה, ליחסי אם-בת וכן לנושא השואה. רבים כותבים על השואה ותקופת מלחמת העולם השנייה וזה תמיד מרתק לקרוא ומצד שני, אני אוהבת שכל אחד נוגע בנושא ממקום אחר ובדרכים שונות.

רינה גרינולד נגעה בנושא בצורה מכמירת לב, מעוררת הערצה, רגישה עד בלי די במיוחד כי לא נכנסה לפרטי פרטים ולתיאורי הזוועות בצורה גרפית. העידון בו בחרה להתייחס לזכרונות אמה של מספרת הסיפור מההיבט הרגשי ואיך היא חוותה את האירועים, היה מאוד מיוחד בעיניי.

‘פעמונים של מאי’ הוא סיפור רגיש הכתוב בצורה נוגעת ומרגשת וכשתגיעו לסוף, אתם פשוט תבינו עד כמה.

תקראו. באמת שלא תתחרטו.

לעותק מודפס: https://bit.ly/3eFlEGq
לעותק דיגיטלי: https://bit.ly/3HpVqnQ

מוזמנים לעקוב אחר סקירותיי:
Aya’s Reviews – הסקירות של איה

איה

הסקירות של איה, הבלוג של: איה איברהים

בבלוג זה אעלה את סקירותיי לספרים אותם קוראת, ואולי עם הזמן, אפילו אעלה דברים שאני כותבת.Welcome to Aya's Book Reviews!This is where I'll be sharing my book reviews with you guys and hopefully, one day I'll be uploading pieces I've written as well.

סיפורים נוספים של איה איברהים

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב email
שתפו במייל

אהבו אותנו בפייסבוק

הרשמו לקבלת הניוזלטר שלנו

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו וקבלו אהבת חינם למייל שלכם

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

מדברים אהבה שוטף

סיפורים חמים

סיפורים מומלצים

ליצירת קשר

ליצירת קשר