צופן הוורד / קייט קווין

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב email
שתפו במייל

The Rose Code / Kate Quinn, 2021

ז’אנר: רומן היסטורי, פרוזה תרגום
624 עמודים | הוצאה: אריה ניר הוצאה לאור | תרגום: שי סנדיק | עורכת התרגום: שלומית איזנמן | שנת הוצאה בארץ 2021

והינה לכם רומן היסטורי מופתי המבוסס על סיפור אמיתי! כל ספר כזה הוא חגיגה עבורי ומחזק את אהבתי לרומנים היסטוריים, במיוחד אלו העוסקים במלחמת העולם השניה. כל ספר כזה מביא אנקדוטה אחרת על המלחמה ומביא סיפורים שסביר להניח שאלמלא הונח בידינו רומן, לא היינו נחשפים אליהם.

השנה היא 1940 באנגליה. שלוש נשים השונות מאוד זו מזו מגויסות לבלצ’לי פארק או בקיצור, ב”פ. ב”פ הוא אחוזה שבה עובדים מיטב המוחות בבריטניה כדי ליירט ולפענח את המסרים הסודיים שהנאצים שולחים. זהו מערך מודיעיני מורכב, העובד כמכונה משומנת והוא מהמהפנטים שקראתי עליהם.

אוסלה, מב ובת’. כל אחת מגיעה מרקע שונה, מעמד חברתי אחר, אופי ייחודי ובעיקר, מטען אישי וסודות לא מעטים. לכל אחת מוקצה תפקיד בהתאם לכישוריה.
אוסלה מתרגמת את המסרים המיורטים.
מב מפעילה את המכונות הפענוח.
בת’ מפצחת צפנים.
חרף השוני המובהק בין השלוש, נסיבות המלחמה וחשאיות תפקידן מהוות את הבסיס לקירוב ביניהן ולימים נרקמת לה חברות מיוחדת במינה. חברות זו תעמוד למבחן בשל אותה חשאיות ובשם השבועה שכולן נשבעו עת גויסו.

במהלך עבודתן המרתקת אך המתישה והמתסכלת לעיתים, מכירות השלוש כמה מגוייסים כמוהן. הן מתחברות לחלק, מתעצבנות על אחרים וכן, רגשות פורחים במקום שבו אין מקום לשום רגש מלבד מחוייבות טוטאלית ואבסולוטית למשימה.

שבע שנים מאוחר יותר, 1947, הממלכה מתכוננת לחתונתם של הנסיכה אליזבת והנסיך פיליפ. בזמן הזה בעוד כולם נרגשים לקראת האירוע ההיסטורי, אוסלה, מב ובת’ נמצאות במקום אחר בחיים. קרע התהווה בין השלוש והרבה כעס וטינה מלווה אותן מאז תום המלחמה. עד שמתרחש דבר המכריח אותן להתמודד עם העבר, לשלב כוחות והכל למען ארצן.

מה מסתירה כל אחת מהן?
מה עיצב את אופיין של השלוש בצורה הזו?
האם שבועתן להגן על ארצן, תעזור להן להציל זו את זו?
האם כל מי שגוייס שותף לנאמנות לבריטניה?
מה יעלה בגורל אהבותיהן של השלוש?
האם הכשרתן וכשרונן יסייע בידן להציל את המדינה מפני בגידה שמאיימת על בטחונה?

הסיפור המשובח והמופתי הזה מובא בגוף שלישי ומגולל את קורותיהן של השלוש. העלילה נעה בין 1940 לבין ההווה, 1947. אט אט לומדים להכיר כל אחת מהן, להזדהות איתן, להתחבר אליהן, לכאוב את כאבן בצורה כה מוחשית והנשימה נעתקת מרוב חרדה לגורלן. בכוונה לא מפרטת על אישיותה של כל אחת או על הקשרים שנרקמים במהלך המלחמה, כי לדעתי זה קריטי לחוות אותם לבד, דבר שיעצים את החוויה הבלתי רגילה שהסיפור הזה מספק.

הכתיבה היא מהמשובחות שקראתי. אהבתי שהסופרת חשפה בפניי ממסד שלא ידעתי שהיה קיים. בלצ’לי פארק בהחלט יהיה אחד האתרים שאבקר בהם כשאסע לאנגליה. הדמויות בנויות בצורה מדהימה והתפתחותן פשוט מהקסומות ביותר. תענוג לקבל דמויות עגולות שלא מעניקות תחושה שכבר פגשנו אותן בעבר. אהבתי שאין ריבוי דמויות ויחד עם זאת, דמויות המשנה נפלאות אף הן ולכל אחת תפקיד קריטי בעלילה.

העלילה התפתחה בצורה הדרגתית עם תפניות ותגליות מטלטלות. יש בעלילה את כל המרכיבים לספר נפלא. היו רגעים מורטי עצבים! חלקם מותחים, חלקם הוציאו ממני הרבה מאוד כעס, חלק ריגש עד דמעות וחלק הצית בי גאווה. התגאיתי בנשים שנרתמו למען ארצן, בנשים שלא הסתפקו בלהיות עקרות בית אלא תרמו למאמץ המלחמתי. תחושת הפטריוטיות מורגשת לאורך הספר וזה דבר מאוד יפה בעיניי. הנשים בספר הזה קיבלו במה מכובדת ומכבדת. רציתי להצדיע להן ולהעניק להן אות הוקרה.

זהו סיפור סוחף על אחדות בעת מצוקה, על נאמנות לדגל והרצון להגן על המדינה בחירוף נפש. זהו סיפור על נשים מוכשרות, מיוחדות, חזקות וכאלה שעברו הרבה בחיים, נפגעו אישית אך ברגע האמת, השבועה שלהן מאחדת ביניהן. זהו סיפור על שיפוטיות, אינטרסים, אכזריות, גאונות טכנולוגית של אותה העת . זהו שיר הלל למשאב הנפלא שהוא מוח האדם ותרומתו הרבה לאנושות וכן, זהו סיפור על חברות שעומדת במבחן הזמן, על החלמה, השלמה עם אובדן ותקווה לעתיד הטומן בחובו הגשמה עצמית, אושר ואהבה.

ממליצה לקרוא את דבר הסופרת בסוף הספר כי הוא שופך אור על הרקע ההיסטורי עליו מבוסס סיפור זה ומבטיחה לכם, את הסיפור הזה לא תשכחו מהר. באמת, תקראו!

מוזמנים לעקוב אחר סקירותיי:
Aya’s Reviews – הסקירות של איה

איה

הסקירות של איה, הבלוג של: איה איברהים

בבלוג זה אעלה את סקירותיי לספרים אותם קוראת, ואולי עם הזמן, אפילו אעלה דברים שאני כותבת.Welcome to Aya's Book Reviews!This is where I'll be sharing my book reviews with you guys and hopefully, one day I'll be uploading pieces I've written as well.

סיפורים נוספים של איה איברהים

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב email
שתפו במייל

תוייג בתור:

אהבו אותנו בפייסבוק

הרשם/י לקבלת הניוזלטר שלנו

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו וקבלו אהבת חינם למייל שלכם

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

מדברים אהבה שוטף

סיפורים חמים

סיפורים מומלצים

ליצירת קשר

ליצירת קשר